20+ practice questions
students are given values of variables, and asked to calculate the value of a variable that they decide they can, using any of the equations given.
last few questions have multiple variables that can be calculated from what information is given.
45+ questions using E = QV
calculate each variable
different unit conversions required
focus on repetition, with progressive difficulty
answersheet included
15 questions calculation energy usage in kWh and using cost per unit to calculate total cost of running appliances.
solutions sheet included
please leave a review!
15 questions using E = Pt with kWh for electrical usage
solutions sheet included
costs of electricity not included. skill focus is still rearranging equations
Costs worksheet to be uploaded soon.