51ºÚÁÏ

Last updated

5 May 2025

pptx, 2.05 MB
pptx, 2.05 MB

VE day Maths lesson on dividing by 10

Uses place value charts to support

Uses images of items and the children must determine the price of 1 cupcake when 10 cupcakes cost £6.50

Fun challenge at the end.

Reviews

Something went wrong, please try again later.

This resource hasn't been reviewed yet

To ensure quality for our reviews, only customers who have purchased this resource can review it

to let us know if it violates our terms and conditions.
Our customer service team will review your report and will be in touch.