51ºÚÁÏ

Last updated

16 December 2022

pdf, 9.12 MB
pdf, 9.12 MB

Kitchen math can be a challenge but is so important to understand for menu costing and budgeting. This handy worksheet provides the formula to help students cost out individual ingredients, full recipes and per portion. They put their new found knowledge to the test by costing two recipes. The simple formula they learn through this handout can be used with any and every recipe they need to cost out.

Reviews

Something went wrong, please try again later.

This resource hasn't been reviewed yet

To ensure quality for our reviews, only customers who have purchased this resource can review it

to let us know if it violates our terms and conditions.
Our customer service team will review your report and will be in touch.